Zatímco pátek je pátý den v týdnu, Pátek je kroužek a skupina studentů, kteří se zajímají nejen o informatiku, ale také fyziku, elektrotechniku, radioamatérství, matematiku, biologii a vše co je zajímavé. Stejně jako se pátečníci Karla Čapka scházeli v jeho vile každé páteční odpoledne, tak se také my scházíme každé páteční odpoledne v jedné či více učebnách brandýského gymnázia poté, co všichni příčetní studenti odejdou domů. Velkou část těchto schůzek trávíme diskusemi o absurdních tématech (např. teorie myšlenky, antimyšlenky a jejich vzájemné anihilace), hádáním se o kontroverzních názorech (např. proč je Linux bezkonkurenčně lepší oproti ostatním operačním systémům) či prací na čemkoliv co, zrovna daný člen nestíhá. Děláme ale také mnoho bohulibějších činností:

Přednášky PátekTalks

Dle známého českého přísloví „Kdo umí, umí, kdo neumí, učí.“ si členové, kteří vědí něco, co ostatní neví, připravují jednou za čas přednášky o tématech, která jim připadají zajímavá. Vzhledem k tomu, že většina starších členů Pátku jsou skalní informatici, se většina přednášek ubírá tímto směrem, avšak kdo má odvahu, může se jim postavit se svým tématem.

Projekty

Pátkaři jsou tvořivá sebranka, rádi bastlíme, kutíme a vyrábíme. Učíme se tím novým dovednostem a mrháme časem, který bychom jinak strávili něčím užitečnějším. Jedním z důvodů pro vznik těchto stránek byla naše touha podělit se o zkušenosti, nabyté v rámci těchto projektů, s ostatními Pátečníky, ale také s normálními lidmi. Když se tedy budete dostatečně snažit, možná zde najdete nějaké zajímavé informace o proběhlých i probíhajících projektech.

Výlety

Když se naskytne možnost, rádi vyjíždíme na mnohé výlety za vědou, např. za přednáškovou akcí 100vědců akademie věd ČR. Další výlety zde.

PátekPrint

Gymnázium má dvě tiskárny Prusa Reprap i3 Mk3, které mají na starosti čtyři členové Pátku. Na Pátcích se proto téměř neustále tiskne a jakýkoli Pátkař má možnost si za pomoci zkušenějších členů cokoliv vymodelovat a následně vytisknout. Většinou ale tiskneme blbinky, co si lidi najdou na thingiversu.

Programování

Jak už bylo zmíněno výše, velká část Pátečníků jsou informatici, kteří tráví svůj volný čas civěním do monitorů svých počítačů na barevná písmenka, která nedávají smysl. Kromě vyhrocených debat o nesmyslech také tvoří stránky gymnázia a tyto stránky. Weby to ale nekončí, jedním z momentálně pozastavených projektů je Gomber - openSource implementace BomberMana napsaná v Go, na které se učíme základy tohoto krásného programovacího jazyka. Také pomáháme se správou školní sítě a počítačového vybavení.

PátekSpace

Někteří by naše uskupení dokonce nazvali malý hackerspace. Jednou z hlavních výhod hackerspaců je dostupnost nástrojů, které jednotliví členové nemohou mít doma. Už máme 3D tiskárny, CNC frézku na plošné spoje a vyšívací stroj, ale po předchozí dohodě si občas půjčujeme některé laboratorní vybavení gymnázia (samozřejmě pod dohledem učitele 😉). Stále se snažíme získat více nástrojů, které budou k dispozici všem členům.

Spřátelené spolky

Pokud se vám Pátek líbí, líbit se vám budou i tyto bohumilé spolky s podobným zaměřením a posláním se kterými se Pátek kamarádí:

  • Microlab - neformální studentský hackerspace na Katedře informačních technologií Pedf UKHlavně jsme ale parta kamarádů a děláme, co nás baví. Doufám, že Vám návštěva našich stránek přinese něco užitečného a nakonec už nezbývá, než Vám popřát příjemný den.

Za všechny členy Pátku,

Greenscreener