Ve světě unixových operačních systémů existuje spousta možností, hlavně co se týče Linuxových distribucí (Yes Richard, I know and I don’t care). Mezi nejoblíbenější distribuce patří Arch Linux, rádoby minimalistická hračka těch, kteří rádi machrují na lidi s Ubuntu, ale sami nemají na to, aby si nakonfigurovali svůj kernel a nainstalovali Gentoo.

Gentoo je jedna z mála takzvaných source-based distribucí, jejichž principem je, že software se neinstaluje v binární podobě, nýbrž že veškerý software se kompiluje ze zdrojového kódu přímo pro dané zařízení. Uživatel má možnost přesně nastavit, s jakými možnostmi a optimalizacemi bude každý kus softwaru v systému fungovat. Celý systém je pak optimalizovaný přímo na daný procesor a pro daného uživatele. Firefox bez PulseAudia? No problem! Gentoo je zároveň jméno pro nejrychleji plavajícího tučňáka na světe, což je metafora pro rychlý optimalizovaný systém :)

V přednášce představím samotnou distribuci, její principy, Portage, Genkernel a vysvětlím, jak probíhá základní konfigurace pomocí flagů a klíčových slov. Takže doas emerge -avuND @world a get ready to compile.

Papa Francesco